Regatta

2017 Regatta Results

First Second Third
3 Legged Race under 7 Addison March Hannah Dzanic Kalla Barber
Rae Bellamy Thalia Ugarenko Isaac Bellamy
3 Legged Race 7 to 9 Mira Masri Mariella Barber Fergus Michael
Toby Lowen Molly Barber Finlay Aitken
3 Legged Race 10 to 12 Nora Aitken Ciara Masse Karl Loewen
Madison Ledsham Rachel Tiviluk Holly Campbell
3 Legged 16+ Ryan Young Aurora Corbett Megan Leckham
Race Claire Sandor Carter Corbett Mackenzie Robbins
Egg/Spoon Race 3 to 6 Kalla Barber Felix Masri Mira Masri
Long John stuffing 18+ Katherine Denune Claire Ryan
Thomas Dancy Matt Ryan
Katie Knowlton
Erik Donaldson
Nightgown Relay 13+ Ryan Young Nicholas Pavanel Katie Klopfer
Nightgown Relay 13+ Erik Donaldson Charlie Pavanel Kari Klopfer
Nightgown Relay 13+ Clare Sandor Derek Ratz Thomas Darcy
Nightgown Relay 13+ Matt Twynstra Willa Ratz Andrea
Carter Corbett
Aurora Corbett
Bill Corbett
Brandi Whittaker
Life Jacket swim 6 & under Matthew Forbes Abbie Sharrard Hannah Dzanic
Girls Diaper Swim 8 to 12 Emma Bentley-Taylor Skylar Robbins Charlotte Hatcher
Boys Diaper Swim 8 to 12 Matthew Cunningham Max Aitken Matthew Reszczynski
Girls Swim 7&8 Whitney Brewster Peyton Eddie Olivia Bell
Boys Swim 7&9 Max Barber Fergus Michael Finn Aitken
“Rock Star Relay” 7 to 12 Bella Whittaker Kayla James Hadley Michael
“Rock Star Relay” Max Barber Jasmine Bolivar Skylar Robbins
“Rock Star Relay” Molly Barber Andrew Eaton Max Aitken
Girls Swim 9&10 Molly Barber Rachel Tiviluk Jasmine Bolivar
Hadley Michael
Boys Swim 9&10 Bradley Eaton Karl Loewen Aaron Bell
Girls Swim 11&12 Ava Cutbush Kayla Homer Mackenzie Bell
Boys Swim 11&12 Kai Faller Andrew Eaton Matthew Reszczynski
Swim Ring Relay 7 and under Xavier Masri Olivia Bell
Felix Masri Hana Loewen
Jr. Coed Swim Relay 8 to 12 James Homer Mackenzie Bella Whittaker
Jasmin Bolivar Ava Violet Whittaker
Kayla Homer Holly Max Barber
Andrew Eaton Peyton Kai Faller
“Pirate Treasure” hunt 7 & under Olivia Bell Isaac Dingman Kaila Bolivar
Xavier Masri
“Pirate Treasure” hunt 8 to 12 B. Tiviluk Max Aitken Keira Drysdale
Maia Drysdale
Molly Barber
Katherine Burgess
GBLT Champlain’s Relay Co-ed Ian Michael Max Barber Mary Campbell
GBLT Champlain’s Relay Co-ed Glen Aitken Kai Faller Clara Campbell
GBLT Champlain’s Relay Co-ed Thomas Dancy Ron Donaldson Megan Boyd
GBLT Champlain’s Relay Co-ed Karl Kopfler Claire Sandor Julia Boyd
Girls Swim 13-15 Claire Cunningham Faith Bolivar Victoria Reszczynski
Boys Swim 13-15 Carter Corbett
Girls Swim 16-20 Aurora Corbett Clara Campbell Megan Boyd
Boys Swim 16-20 James Tucker Thomas Dancy Trevor Murakami
Women’s Swim 21-29 Erin Grennell Claire Sandor Katherine Denune
Men’s Swim 21-29 Charlie Pavanel Erik Donaldson Derek Ratz
Ryan Young
Coed Swim Relay 13+ Charlie Pavanel Pierre Barber Carter Corbett
Coed Swim Relay 13+ Hailie Pavanel Max Barber Bill Corbett
Coed Swim Relay 13+ Nici Pavanel Molly Barber Aurora Corbett
Coed Swim Relay 13+ Derek Ratz Greg Cunningham
Woman’s Swim 30-49 Natalie Morrison Beth Barber-Bellamy Julia Faller
Men’s Swim 30-49 Pierre Barber Will Tiviluk David Loewen
Woman’s Swim 50+
Men’s Swim 50+ Tom Liverance Greg Cunningham Bill Corbett
Open Canoe Race 18+ Katie Knowlton Glen Aitken
Open Canoe Race 18+ Erik Donaldson Nora Aitken
Egg Toss- girl 12 & under Ava Cutbush Bella Whittaker Victoria Reszczynski
Egg Toss- boy 12 & under Mackenzie Bell Carsen Faller Esme Brown
Egg Teen Toss- girl 13-18 Bella Whittaker Megan Ledsham Matthew Reszczynski
Egg Teen Toss- boy 13-18 Karsen Faller Mackenzie Robbins Ashley Roos
Egg Toss- girl 18+ Sara Murakami Erik Donaldson Carter Corbett
Egg Toss- boy 18+ Tervor Murakami Claire Sandor Aurora Corbett
Katie Knowlton
Matt Twynstra

2017 Art Show Results

Crafts
4 and under Nual Urgarenko Stella Forstner and Nora Paterson Sonja Forstner
5-6 years
7-8 years Whitney Brewster and Peyton Eddie Mckinley Masse Annika Erickson and Rayan Stratton
9-10 years Jasmine Bolivar and Bradley Eaton Keira Drysdale, Sadie Tribe and Hallie Meola Ciara Masse
11-14 years Nora Aitken James Homer and Madison Ledsham Max Aitken and Emily Pearson
15-17 years
18 and over
Family Roos Loewen/Masri Eaton/Braun
Art
3 and under
4-5 years Thalia Ugarenko Nora Paterson Evelyn Digman and Stella Forstner
6-7 years Henry Paterson Fergus Michael Xavier Masri
8-9 years Finley Aitken Lauren Hatcher Tobey Loewen and Rayan Stratton
10-11 years Kayla Homer and James Homer Maddie Sharrard Jasmine Bolivar and Karl Loewen
12-14 years Mary Campbell Nora Aitken Katie Burgess
15-17 years
18 and over Jane Dancy and Norma Tangney Nancy Westaway
Photography
10-13 years Ashley Roos Madison Ledsham Katie Burgess
14-17 years
18 and over Laila Daumants Trish Bolivar Glen Aitken
Literary
9 and under Hadley Michael Whitney Brewster
10-13 years Andrew Eaton Faith Bolivar
13-14 years
18 and over Teresa Long

 

2016 Regatta Results

First Second Third
3 Legged Race under 7 Tim Aitken Xavier Masri Hudson Henderson
Fergus Michael Felix Masri Liam Singer
3 Legged Race 7 to 9 McKinley Masse Sam Wurtz Rachel Tiviluk
Jessie  Udelak Eijah Wurtz Ciara Masse
3 Legged Race 10 to 12 Faith Bolivar Wilson Brewater Hunter Randall
Andrew Eaton Matt Reszczynski Ben Randall
Egg/Spoon Race 3 to 6 Fergus Michael Olivia Bell & Blake Bodian Hannah Dzanic
Long John stuffing 18+ Katherine Denune Eric Donaldson & Clare Sandor
Hal Robbins Mark & Tracie Ledsham
Nightgown Relay 13+ Charlie Pavanel Emily Aitken
Nightgown Relay 13+ Nic Pavanel Hannah Teron
Nightgown Relay 13+ Sankia Harmon Megan Ledsham
Nightgown Relay 13+ Derek Ratz Mackenzie Robbins
Life Jacket swim 6 & under Fergus Michael Olivia Bell Hudson Henderson & Liam Singer
Girls Diaper Swim 8 to 12 Alandra Gray Nora Aitken Charlotte Hatcher
Boys Diaper Swim 8 to 12 Connor McNeill Hunter Randall Max Aitken
Girls Swim 7&8 Molly Barber Keira Drysdale Violet Whittaker & Mira Masri
Boys Swim 7&9 Lincoln Bassendale Aaron Bell Sam Lutz
“Rock Star Relay” 7 to 12 Mikko Henry Faith Bolivar Nora Aitken
“Rock Star Relay” Connor McNeill Kayla Hammer Skylar Robbins
“Rock Star Relay” Madi McNeill Andrew Eaton Lily Preisenhammer
“Rock Star Relay” Raull Henry James Homer Madison Ledsham
Girls Swim 9&10 Rachael Tiviluk Holly Campbell Raili Henry
Boys Swim 9&10 Matthew Reszczynski & Hunter Randall Matt Aitken
Girls Swim 11&12 Madi McNeill Faith Bolivar Alandra Gray
Boys Swim 11&12 Connor McNeill Andrew Eaton Ben Randall
Swim Ring Relay 7 and under Tim Aitken Peyton Eddie Hudson Henderson
Fergus Michael Madison Stratton Caleb Singer
Jr. Coed Swim Relay 8 to 12 Maxine Ledsham Bella Whittaker Nora Aitken
Duncan Waugh Alandra Gray Skylar Robbins
“Pirate Treasure” hunt 7 & under Felix Masri Xavier Masri & Olivia Bell
“Pirate Treasure” hunt 8 to 12 Nora Aitken Ben Randall Rachel Tiviluk
Skylar Robbins
Connor McNeill
GBLT Champlain’s Relay Co-ed Ben Lowell Will Teron Raili Henry
GBLT Champlain’s Relay Co-ed Rebecca Milde Emily Aitken Madi McNeill
GBLT Champlain’s Relay Co-ed Tom Liverance Glen Aitken Erik Donaldson
GBLT Champlain’s Relay Co-ed Paul Milde Hannah Terron Chris Spertozzi
Girls Swim 13-15 Victoria Reszczynski Fiona Boyd Mary Campbell
Boys Swim 13-15 Tim Hatcher Gavin Waugh Carter Corbett
Girls Swim 16-20 Aurora Corbett Katherine Denune Clara Campbell & Saskia Hannah
Boys Swim 16-20 Trevor Murikami Jeremy Corbett Ben Lowell
Women’s Swim 21-29 Lauren Bean Claire Sandor Hailie Pavanel
Men’s Swim 21-29 Charlie Pavanel Tim Bean Blake Bodiann
Coed Swim Relay 13+ Nic Pavanel Pierre Barber Eric Donaldson
Coed Swim Relay 13+ Charlie Pavanel Beth Bellamy Carter Corbett
Coed Swim Relay 13+ Hailie Pavanel Graeme Barber Aurora Corbett
Coed Swim Relay 13+ Derek Ratz Trista Hollweck Jeremy Hoburn
Woman’s Swim 30-49 Cathy McNeill Carolyn Singer Beth Barber-Bellamy
Men’s Swim 30-49 Pierre Barber Kevin Stratton Alan Stratton
Woman’s Swim 50+
Men’s Swim 50+ Tom Liverance Mike Bean Greg Cunningham
Family Canoe Race 1 parent, 1 child < 16 Jennifer Bean Emily Aitken Jason Boyd
Family Canoe Race 1 parent, 1 child < 16 Mike Bean Glen Aitken Clara Campbell
Open Canoe Race 18+ Ron Donaldson Will Teron Lauren Bean
Open Canoe Race 18+ Claire Sandor Hannah Teron Tim Bean
Egg Toss 12 & under Bella Whittaker Holly Campbell Ashley Roos
Egg Toss 12 & under Alandra Gray Mac Sloss Esme Brown
Egg Teen Toss 13-18 Nolan Sloss Duncan Waugh & Jake Wuerfel
Egg Teen Toss 13-18 Mary Campbell Gavin Waugh & Mikko Henry
Egg Toss 18+ Clare Sandor Ute Waugh Tracie Ledsham
Egg Toss 18+ Eric Donaldson Neil Waugh Mark Ledsham
Kids Kayak Nolan Sloss

2016 Art Show Results

Crafts
4 and under Michael Manson Nora Paterson Charlotte Edwards
George Henderson
5-6 years Hudson Henderson Felix Masri Simon Eaves
Henry Paterson Hana Loewen
7-8 years Keira Drysdale Seth Fangney Peyton Eddie
Whitney Brewster Lexi Roos
Karl Loewen
9-10 years Bradley Eaton Holly Campbell Raili Henry
Kayla Homer
11-14 years Nora Aitken Ariana Pearson Madison Ledsham
Ashley Roos
15-17 years
18 and over Charlie Urgarenko Kurt Loell Teri Eaton
Family Pearson Westaway Braun/Eaton Hatcher Rawlinson
Art
3 and under
4-5 years Isla Sloss Willa Peterson Hana Loewen
6-7 years Henry Paterson Joby Loewen Mckinley Masse
8-9 years Megan Hatcher Hadley Michael Karl Loewen
10-11 years Skylar Robbins Kayla Homer Holly Campbell
Mae Sloss
12-13 years Mary Campbell Katy VanKirk
14-17 years Emily Aitken Mackenzie Robbins Abby Martin
18 and over Norma Tangney Jill Erickson Sue Tan
Photography
10-13 years Mary Campbell Nora Aitken Madison Ledsham
Ashley Roos
14-17 years Emily Aitken Aurora Corbett Mackenzie Robbins
18 and over Devon Bond Sarah Facey James Eaton
Literary
9 and under Hadley Michael Rachel Tiviluk
10-13 years Katie Burgess Andrew Eaton
13-14 years
18 and over Teresa Long
Environmental Awareness Katherine Denune Katarzyna Heredero Pérez

 

2015 Regatta Results

1ST PLACE 2ND PLACE 3RD PLACE
3 Legged Race under 7 Carter Cadotte Mariella March Felix Masir
Wes Sloss Rae Bellamy Xavier Masir
3 Legged Race 7-9 Holly Campbell Skylar Robbins Megan Hatcher
Mae Sloss Hadley Michael Lauren Hatcher
3 Legged Race 10-12 Leonardo Thomson Mary Campbell Faith Bolivar
Matthew Reszczynski Fiona Boyd Andrew Eatons
Egg/Spoon Race 3-6 Toby Loewen Fergus Michael McKinley Masse
Long John stuffing 18+ Erik Donanldson & Claire Sandor Katherine Denune and Hal Robbins Ann Montgomery and Bill Montgomery
Tracie Ledsham & Mark Ledsham
Sarah Facey & Ian Michaels
Nightgown Relay 13+ Bram Ratz Blake Bodeam Alex Ledsham
Nightgown Relay 13+ Charlie Pavanel Blake Donaldson Karl Klopfer
Nightgown Relay 13+ Derek Rotz Erik Donaldson Thomas Dansy
Nightgown Relay 13+ Aurora Corbett Blare Sandor Katherine Denune
Life Jacket swim 6 & under Max Barber Isis Rebanks Peyton Eddie
Girls Diaper Swim 8-12 Jaime Mooney Sophia Roche Karsen Faller
Boys Diaper Swim 8-12 Carter Corbett Connor McNeill
Girls Swim 7&8 Rachel Tiviluk Molly Barber Saphira Thomson
Boys Swim 7&9 Matthew Reszczynski Logan Cadontte Hyatt Black
“Rock Star Relay” 7-12 Anthony Reszczynski Jaime Mooney Bella Whittaker
“Rock Star Relay” 7-12 Victoria Reszczynski Sophie Roche Georgia Beatz
“Rock Star Relay” 7-12 Andrew Reszcyznski Lauren Mooney Ella Moore
“Rock Star Relay” 7-12 Rebecca Loell Emily Mooney Hayden Black
Girls Swim 9&10 Skylar Robbins Ryley Henry Holly Campbell
Boys Swim 9&10 Kai Faller Andrew Eaton Leonardo Thomson
Girls Swim 11&12 Fiona Boyd Mary Campbell Madi McNeill
Boys Swim 11&12 Carter Corbett Connor McNeill Mikko Henry / Nolan Sloss
Swim Ring Relay 7 and under Hadley Michael Peyton Eddie Carter Cadotte
Caleb Singer Keira Drysdale Lincoln Bassendale
Jr. Coed Swim Relay 8-12 Jaime Mooney Victoria Reszczynski Carter Corbett
Sophia Roche Andrew Reszcyznski Maia Drysdale
Sacha Mooney Anthony Reszczynski Hyatt Black
Madi McNeill Rebecca Loell Connor McNeill
“Pirate Treasure” hunt 7 & under Toby Loewen Fergus Michael Peyton Eddie, Keira Drysdale, Kyler Keiks, Mira Masri, Hudson Henderson
“Pirate Treasure” hunt 8-12 Jaime Mooney Madison Ledsham
GBLT Champlain’s Relay Co-ed Ben Loell Clara Campbell Matt Twyastra
GBLT Champlain’s Relay Co-ed Bram Ratz Julia Boyd Erik Donaldson
GBLT Champlain’s Relay Co-ed Derek Ratz Jason Boyd Ryan Wood
GBLT Champlain’s Relay Co-ed Megan Boyd Jessica Sloss Hayley Bean
Girls Swim 13-15 Aurora Corbett Victoria Reszczynski Clara Campbell
Boys Swim 13-15 Sam Laroue Anthony Reszczynski Matthew Burgess
Girls Swim 16-20 Katherine Denune Victoria Reszczynski Rebecca Loell
Boys Swim 16-20 Nicholas Pavanel Charlie Pavanel Bram Ratz
Women’s Swim 21-29 Claire Sandor Katie Klopfer
Men’s Swim 21-29 Derek Ratz Blake Bodeam Erik Donaldson
Coed Swim Relay 13+ Bram Ratz Pierre Barber Alex Ledsham
Coed Swim Relay 13+ Charlie Pavanel Julia Barber Karl Klopfer
Coed Swim Relay 13+ Nic Pavanel Graham Barber Katherine Denune
Coed Swim Relay 13+ Andrew Rosborough Beth Barber-Bellamy Thomas Dansy
Woman’s Swim 30-49 Cathy Ham McNeill Beth Barber-Bellamy Tracy Montgomery
Men’s Swim 30-49 Pierre Barber Tom Liverance Christopher Bean
Woman’s Swim 50+
Men’s Swim 50+ Alex Rebanks Bert Liverance Daniel Reszczynski
Family Canoe Race 1 parent, 1 child < 16 Hayley Bean Matthew Cunningham Clara Campbell
Family Canoe Race 1 parent, 1 child < 16 Mike Bean Greg Cunningham Jessica Sloss
Open Canoe Race 18+ Claire Sandor Christopher Bean Yasmin Zeitter
Open Canoe Race 18+ Ron Donaldson Anh Minh Ngo Lorne Bridgman
Egg Toss 12 & under Nolan Sloss Hyatta Black Connor McNeill
Egg Toss 12 & under Mary Campbell Carter Corbett Mikko Henry
Egg Teen Toss 13-18 Jack Faller Thomas Dansy Lauren Turek
Egg Teen Toss 13-18 Garrett Dorn Karl Klopfer Matthew Turrek
Egg Toss 18+ Mark Ledsham Nicole Moore Nicholas Pavanel
Egg Toss 18+ Tracie Ledsham Marshall Black Blaire Snyder

2015 SSCA Arts & Crafts Winners

Crafts
4 and under Simon Eaves
5-6 years Xavier, Felix, Hana, Mira Henry Paterson Peyton Eddie and Tobias Lowewn Fergus Michael
7-8 years Hadley Michael Lexi Roos Karl Loewen
9-10 years Ashley Roos Kayla Homer Skylar r Robbins Maia Drysdale
11-14 years Nolan Sloss, Mary Campbell, Victoria Reszczski Nora Aitken Matthew Burgess
15-17 years Emily Aitken
18 and over Marylyn Leckenby Kurt Loell
Family Braun-Eaton Spider Bay Gang, Westaways
Art
3 and under Isla Sloss
4-5 years Fergus Michael Henry Paterson
6-7 years Eva Eakin Ian Eakin Andrew Reszczynski
8-9 years Hadley Michael James Homer Holly Campbell, Megan Hatcher
10-11 years Skylar Robbins Mae Sloss, Ariana Pearson Emily Pearson
12-13 years Mary Campbell Sara Gardiner
14-17 years Emily Aitken Mackenzie Robbins
18 and over Norma Tangney Nancy Westaway
Photography
10-12 years Faith Bolivar Madison Ledsham, Skylar Robbins Ariana Pearson
13-15 years Paige Teron Mackenzie Robbins Rachel Pearson
18 and over Kurt Loell Sara Facey
Literary
7 and under Hadley Michael Whitney Brewster, Seth Tangney
8-12 years Skylar Robbins Andrew Eaton Katie Burgess
13-17 Mackenzie Robbins Madison Ledsham
18 and over Teresa Long Holly Loell James Eaton
Family Teresa Long and Katherine Denune

 

2014 SSCA Arts and Crafts Winners

Art 1st Place 2nd Place 3rd Place
3 and under Hana Loewen
4-5 years Xavier Masri Felix Masri Tobias Loewen
6-7 years Mira Masri Carter Cadotte Bradley Eaton
8-9 years Holly Campbell Skylar Robbins Andrew Eaton
10-11 years Mary Campbell Madison Ledsham Ariana Pearson
12-13 years Megan Ledsham Mackenzie Robbins Tania Olivier
18 and over Glen Aitken Phil Klauder / Norma Tangey Janet Ross

 

 

Crafts 1st Place 2nd Place 3rd Place
4 and under Henry Paterson Fergus Michael Hudson Henderson/Simon Eaves
5-6 years Lexi Roos Lauren Hatcher Finley Aitken
7-8 years Jasmine Bolivar James Homer Bradley Eaton
9-10 years Nora Aitken Airana Pearson/Andrew Eaton Madison Ledsham/Emily Pearson/Ashley Roos
11-14 years Mackenzie Robbins Victoria Reszczynski Rebecca Loell
15-17 years Alex Ledsham
18 and over Kurt Loell Katherine Denune Teresa Denune
Family Emily, Ariana, and Molly Pearson Emily and Glen Aitken Anna and Megan Hatcher

 

Literary 1st Place 2nd Place 3rd Place
7 and under
8-12 years Skylar Robbins Andrew Eaton
13-17 years Mackenzie Robbins Sarah Ham
18 and over Teresa Denune James Eaton Holly Loell

 

Photography 1st Place 2nd Place 3rd Place
9 and under Skylar Robbins
10-12 years Mary Campbell Madison Ledsham
13-15 years Mackenzie Robbins Sarah Ham
16-18 years
18 and over Adam Cadotte Katherine Denune Richard Roos

 

Art and Crafts Show Coordinator: Katherine Denune

Many Thanks to Our Judges: Bert Liverance, Nancy Westaway, John Honderich, Michael Ugarenko, and Isabel Treichel

 

 

Art Awards – 2013 Regatta

 

Age Group

1st

2nd

3rd

ART age 3 Tom Christie Fergus Michael
age 4-5 Warren Christie Lex Roos Addie LaFleur/Laren   Hatcher
age 6-7 Holly Campbell Jasmine Bolivar Bradley Eaton/Hadley Michael
age 8-9 Will Dodds Ashley Roos Charlotte Hatcher
age 10-11 Mary Campbell
age 12-13 Aedyn?/Kim Brown Rachel Pearson Morgan Dodds
age 14-17 Lexi Goetsch Heather Taya? hetherington, Taya
18 and over Glen Aitkin Robin Young Sally Powell/Maya   Carmichael
CRAFT
4 yrs Finley Aitken Jack Harman 3 way tie:Hudson   Henderson/SimonEaves/McKinley Masse
5-6 yrs. Bradley Eaton Jasmine Bolivar Jamie (from Pigeon   Island)
7-8 yrs Andrew Eaton May Aitken reszczynski, matthew
9-10 yrs Madi McNeail Ariana Pearson Madison Ledham
11-14 yrs Emily Aiken Megan Ledsham Victoria Reszczynski
15-17 yrs Katherine Denune Sam Taylor Rachel Pearson
18 and over marylyn lackenby Gerry Pearson Nancy Westaway
Family Aitken Family
LITERARY
7 and under
8-12 yrs Andrew Eaton
13-17 Clara Campbell
18 and over Ellen Westaway Theresa Denune
PHOTO
9-10 yrs Nora Aiken Emily Pearson Carter Corbett
11-13 yrs Emily Aiken Paige Teron Aurora Corbett
14-17 Katherine Denune Hannah Eaton
18 and over Fred Schweitzer Erik Donaldson Richard Roos

Event Winner Record Sheets 2013   Regatta

Race

Age Group

1st

2nd

3rd

3   Legged Race under   7 Max   Aitkin/ Hadley Michael Megan   Hatcher/ Lauren Hatcher Charlie   Paterson/ Jamie Paterson
3   Legged Race 9-10   age Faith   Bolivar/ Andrew Eaton Nora   Aitken/ Skylar Robbins Leonardo   Thompson (?)/ Mathew Reszczynski
3   Legged Race 11-12   yrs Megan   Ledsham/ Mackenzie Robbins Carter   Rockett/ Wylie Deck Rebecca   Loell/ Rebecca Milde
Long   John stuffing 18+ Terri   Lewis/ Bill Corbett/ Christine Corbett Greg   Cunnigham/ Katherin Denune
Nightgown   Relay 13+ Erik   Donaldson/ Matt Twynstra/ Zack Summer Hayes/ Blake Donaldson Bram   Ratz (?)/ Alex Milde/ Sebastien Ratz/ Katherine Denune
Life   Jacket Swim 6   & under Bradley   Eaton Hailey   Michael Jamie   Paterson
Girls   Diaper Swim

12-Aug

Ashley   King Victoria   Reszczynski Tilley   Woodford
Boys   Diaper Swim

12-Aug

Carter   Corbett Tim   Hatcher Sam   Laroue
Girls   Swim 7   & 8 Nora   Atkin Myrna   Burns Ashley   Roos
Boys   Swim 7   & 8 Matt   King Andrew   Eaton Leonardo   Thompson
“Rock   Star Relay”

12-Jul

Tim   Hatcher/ Sam Leroue/ William Leroue/ Linus Deck Paige   Teron/ Megan Ledsham/ Morgan Dodds/ Nora Aitken Anna   Hatcher/ Anthony Reszczynski/ Claire Cunningham/ Rebecca Loell
Girls   Swim 9   & 10 Mary   Campbell Mackenzie   Ball/ Ariana Pearson Nora   Aitken
Boys   Swim 9   & 10 Carter   Corbett Wylie   Deck Connor   Mcneill
Girls   Swim 11   & 12 Tilly   Woodford Victoria   Reszczynski McKenzie   Robbins/ Megan Ledsham
Boys   Swim 11   & 12 Tim   Hatcher Linus   Deck William   Laroue
“Pirate   treasure” hunt 5   & under Hadley   Michal Morgan   Dodds Caleb   Singer
“Pirate   treasure” hunt

12-Jun

Matt   King/ Lauren Mooney Skylar   Robbins Anthony   Reszczynski/ Mckenzie Robbins
GBLT   Champlain’s Relay Co-ed- Brady   Ratz/ Alex Milde/ Charlie Pavanel/ Derek Ratz Ray   Murakami/ Trevor Murakami/ Mark Gaskin/ Rusty Bell Matt   Cwynstra/ Eric Donaldson/ Zach Summer Hayes/ Carter
Girls   Swim 13-15 Emily   Laroue Clara   Campbell Aurbun   Corbett
Boys   Swim 13-15 Tom   Dancy Trevor   Murakami Alex   Ledsham
Girls   Swim 16-20 Katherine   Denune Hailie   Pavanel Jenn   Bowen
Boys   Swim 16-20 Charlie   Pavanel Jack   Dancy Tim   Bean
Women’s   Swim 21-29 Sheila   Macneil Caity   Montgomery
Men’s   Swim 21-29 Zack   Summer Hayes Mike   Allen Erik   Donaldson
Jr.   Coed Swim Relay

12-Aug

Sam   Laroue/ Tim Hatcher/ Mary Campbell/ Willie Laroue Paige   Teron/ Mackenzie Robbins/ Megan Eedsham/ Carter Cretney Anthony   Reszczynski/ Anna Hatcher/ Connor McNeill/ Madeline McNeill
Coed   Swim Relay 13+ Clara   Campbell/ Charlie Pavanel/ Derek Ratz/ Nick Pavanel Blake   Donaldson/ Zack Summer Hayes/ Emily Aitken/ Hanhah Teron Mathew   Bean/ Tim Bean/ Emily Laroue/ Jen Bean
Swim   Ring Relay 7   & under Megan   Hatcher (?)/ Lauren Mooney/ Taylor Kahlis (?)
Woman’s   Swim 30-49 Cathy   McNeill Trish   Bolivar Gretchen   Schweitzer
Men’s   Swim 30-49 Glen   Christie
Woman’s   Swim 50+ Nancy   Bowen Joanne   Browne Ainslie   Gray
Men’s   Swim 50+ Phil   Deck Alex   Rebanr Daniel   Reszczynski
Family   Canoe Race 1   parent, 1 child under 16 Glen   Aiken/ Emily Aiken Katherine   Denune/ Zack Summer Hayes
Open   Canoe race 18+ Robert   Shepherd/ Alina Sheperd Eric   Donaldson/ Kate Howard Willa   Ratz/ Alex Milde
Egg   Toss male   and female 12 & under Mary   Campbell/ Carter Munk Rebecca   Loell/ Rebecca Milde Jamie   Mooney/ Nikolas Mooney & Wylie Deck/ Laren Mooney
Egg   Teen Toss male   and female 12-18 William   Naroue/ Jenifer Bean Trevor   Murakami/ Sara Murakami
Egg   Toss male   and female 18+ Rusty   Bell/ Sara Murakami Mark   Gaskin/ Mary Ann Gaskin Mark   Ledsham/ Tracie Ledsham & Ann Johnston/ Ray Murakami & Connor Browne/   Katie Hayes
SSCA 2013 Regatta - Saturday August 3rd!

SSCA 2013 Regatta – Saturday August 3rd!

 

Sans Souci & Copperhead Association 2012 Regatta Results

1st 2nd 3rd
3 Legged Race   under 7 James & Kayla Homer Andrew & Matthew Reszczynski Charlotte Hatcher, Matthew Cunningham
3 Legged Race   7-9 Mack & Piper Ball Anne Hatch & Claire Cunningham Faith Goliver, Andrew Eaton
3 Legged Race   10-12 Jen Bean & Butch Laroue Clara & Mary Campbell Mackenzie Robbins, Meagan Ledsham
Long John stuffing Ellen Westaway & Chris Cooke Maryann & Mark Gaskin Glenn Aitken & Tara Galbert, Hal Robbins and Maureen Huber
Nightgown Relay                13+ Derek, Sebastian & Willa Ratz; Charlie Pavanel Olivia & Aiden Heintzman, Edmond Hooker, Michael Schad  Nicholas Pavanel, Bram Ratz, Alex Milde, Matt Liverance
Life Jacket Swim, 6 & under James Home Max Aitken
Girls Diaper Swim                 8-12 Aurora Corbett Jasmine May Matthew Reszczynski
Boys Diaper Swim 8-12 Linus Deck Carter Corbett Carter Munk
Girls Swim           7 & 8 Ariana Pearson Mackenzie Ball Emily Pearson
Boys Swim          7 & 8 Anthony Reszczynski Leonardo Thompson Andrew Eaton
“Rock Star Relay”  7-12 Rebecca Loell, Mary & Clara Campbell, Alora Yott Meagan Ledsham, Nora & Emily Aitken, Sarah Hahm Carter Munk; Wylie, Holden & Linus Deck
Girls Swim           9 & 10 Mary Campbell Victoria Reszczynski Claire Cunningham
Boys Swim          9 & 10 Holden Deck Carter Corbett Sam Laroue
Girls Swim           11 & 12 Clara Campbell Emily Aitken Aurora Corbett
Boys Swim          11 & 12 Butch Laroue Linus Deck
“Pirate treasure” hunt   7 & under Ashley Roos Leonardo Thomson Max &  Finn Aitken, Charlotte Hatcher, Skyler Robbins
“Pirate treasure” hunt                 8-12 Anthony & Victoria Reszczynski, Emily Aitken Rebecca Loell Jasmine May
GBLT Champlain’s Relay Co-ed Derek & Bram Ratz, Alex Milde, Hailie Pavanel Olivia Doug & Aiden Heinztman, Michael Schad Sara & Ray Murakami, Hugo Jackson, Rusty Bell
Girls Swim           13-15 Emily Laroue Olivia Heintzman Samantha Taylor
Boys Swim          13-15 Trevor Murakami Nicholas Pavanel Peter Oosterhuis
Girls Swim           16-20 Katherine Denune Maureen Gillis
Boys Swim          16-20 Charlie Pavanel Michael Schad Derek Ratz
Women’s Swim                21-29 n/a n/a n/a
Men’s Swim       21-29 Zach Summerhayes Blake Donaldson John Wagner
Jr. Coed Swim Relay                8-12 Butch & Sam Laroue, Jennifer Bean, Anthony Reszczynski Holden Deck, Carter Munk, Wylie Deck, Sarah Hahm Megan Redscham, Mackenzie Robbins, Nora Aitken, Jasmine May
Coed Swim Relay                13+ Blake Donaldson, Hailey Pavanel, Zach Summerhayes, Eric Donaldson Nicolas Pavanel, Alex Milde, Bram Ratz, Rachel Oostrahius Sebastian Ratz, Charlie Pavanel, Derek & Willa Ratz
Swim Ring Relay               7 & under Max Aitken Holly Campbell Matthew Reszczynski
Woman’s Swim 30-49 Trish Bolivar Marie-Ellen Lessard Kim Ball
Men’s Swim       30-49 Michael Bean Tom Liverance Greg Cunningham
Woman’s Swim 50+ Joanne Browne Claire Pavanel Ainslie Gray
Men’s Swim       50+ Phil Deck Tom Ratz David Beatty
Family Canoe Race 1 parent, 1 child < 18 Olivia & Doug Heintzman Emily & Glen Aitken Lucy & Paul Mildey
Open Canoe Race  18+ Emily Laroue, Chris Bean Ron Donaldson, Mark Bean Elizbath & Paul MIldey
Single Kayak, 18+ Douglas Heintzman Liz Schad
Egg Toss               12 &  under Butch Laroue, Jennifer Bean Mary Campbell, Carter Munk Holden Deck, Rachel Hanna
Egg Teen Toss    13-18 Charlie Cornish & Ellie Field-Marsham, Willa Ratz & Nicholas Pavanel Aurora Corbett Halie Pavanel, Geoff Hayes
Egg Toss               18+ Michael & Jennifer Bean Gillian Blackett, Harrison Wood Emily Laroue, Chris Bean

 

Many thanks to the following sponsors:

Dennis Hauck (Royal LePage) for the BBQ

Chris Goulding (Moon Island Construction) for the beverages

Anthony Dion (Dion Construction)

George Webster (Moffat Dunlop)

Moon Island Marina

Rick Tomlinson (Prudential Sadie Moranis)

Henry’s Fish Restaurant

Craganmor Point Georgian Bay Resort

Glenn Burney Marina

 

SSCA ARTS & CRAFTS SHOW
August 4, 2012 Winners by Nancy Powis
ART FIRST SECOND THIRD
  4 – 5 Yrs. Bradley Eaton Lexi Roos Hadley Michael
Megan Hatcher
  6 – 7 Yrs. Andrew Eaton Skylar Robbins James Homer
  8 – 9 Yrs. Mary Campbell Madison Ledsham Emily Pearson
  10 – 11 Yrs. Morgan Dodds Megan Ledsham Rachel Gillis
  12 – 13 Yrs. Rachel Pearson Clara Campbell
  14 – 17 Yrs. Samantha Taylor
  18 & Over Norma Tangney Sheila Craig Ellen Westaway
CRAFTS FIRST SECOND THIRD
  3 & Under Henry Paterson Finley Aitken
  4 – 5 Yrs. Bradley Eaton Jasmine Bolivar
  6 Yrs. James Homer Matthew Reszczynski Kayla Homer
  7 Yrs. Ashley Roos Skylar Robbins
Andrew Eaton
  8 Yrs. Anna Hatcher Emily Pearson Faith Bolivar
  9 Yrs. Mary Campbell Katelyn Messner
  10 – 11 Yrs. Elora Yott Victoria Reszczynski
  12 – 13 Yrs. Mackenzie Robbins Sarah Ham Emily Aitken
  18 & Over Patricia Heinzman Mary Dolin Kurt Loell
  Family Robbins Family Aitken Family Loell (Holly & Rebecca)
Hethering Family
LITERARY FIRST SECOND THIRD
  7 & Under Matthew Cunningham
  8 – 10 Yrs. Rebecca Loell Claire Cunningham
  18 & Over Ellen Westaway Teresa Long Denune Kurt Loell
PHOTOS FIRST SECOND THIRD
  9 & Under Maddy Ledsham
  10 – 13 Yrs. Emily Aitken Megan Ledsham
  14 – 17 Yrs. Katherine Denune
  18 & Over Adam Cadotte
  Family Robbins Family
JUDGES
John Honderich, Bert Liverance, Michael Ugarenko, Nancy Westaway
CLEAN UP ASSISTANCE
Katherine Denune
Many thanks to the judges, Katherine and the participants!  The quality was truly wonderful, as always.